Mr. McGinnis, Math, 5th

Posts

Week of March 16 - Math

Dear 5th Grade Families,
 
In this chapter, your student will first learn about metric units of length, mass, and capacity, and then about customary units of length, weight, and capacity. Your student will compare customary units of measure. Your student will make and interpret line plots. Your student will also learn about units of time. The vocabulary terms for this chapter are fluid ounces and milligrams. There are units of measure all around us. The smallest fraction of a measurement in a complicated recipe can be the key ingredient. Larger units of measure impact our lives in many ways, from how we travel to the construction of structures in which we work and live. We use units of time every day, for planning our day and keeping on schedule. 
• Help your student find the distance between your home and a place that your student visits on a regular basis. Then write the distance using two different units of length. 
• Help your student find a recipe for his or her favorite food. Have your student write the amount needed for each ingredient in the recipe. Then have your student convert the amounts to another customary unit of capacity. 
• Help your student find the distance from home to a location 2 hours away by car. Ask your student, “How many minutes will it take to drive there? how many seconds?” Repeat this process for other locations and distances. 
• Look at a calendar and select the date of a special event or holiday that is months away. Ask your student, “How many months away is the date? how many weeks? how many days?” By the end of this chapter, your student should feel confident using many units of measure. Your student will also be able to compare units of measure and interpret their meaning on a number line. Encourage your student to practice these skills in the real world. 
Enjoy exploring units of measure!

Week of February 18 - 21st McGinnis Math

Dear 5th Grade Math Families,

Are you wondering how your child is doing in math? You don't have to guess with a number grade, you can go directly into their Big Ideas Online account and see the work they've done and the work they may have not completed. This can help inform you for conferences; signups to be released this week.

Again, there isn't assigned math homework, but there is unfinished classwork that they can finish at home. If it becomes too old, I collect the online work. If they complete the Homework & Practice Sheets that come home in Friday Folders, I will change their grade for that lesson. Directions explain how to do the math are printed on the sheets and, you can find a digital copy of their textbooks along with videos and skills practice online. 

So, this week we're switching from Multiplying Fractions to Dividing them. 

In this chapter, your student will learn how to divide fractions using previous understanding of dividing whole numbers and multiplying whole numbers by fractions. Students will develop a conceptual understanding of dividing fractions using models.

You can help your student prepare for dividing fractions by reviewing division with whole numbers and multiplication with fractions.

  • Make five index cards with division problems and five index cards with the multiplication facts that can be used to check the division problems. Have your student match the division problems with the correct multiplication facts.
  • Help your student visualize division using groups of the same objects around your home. Find 10 of the same objects. Have your student place the objects into equal groups of 5. Guide your student to see that
    10 5 is the number of objects in each group when 10 objects are placed in equal groups of 5.
  • Write the equations and   on a piece of paper. Have your student identify the equation that can be used to find a multiple of a unit fraction or a non-unit fraction of a number. Then have your student solve problems that involve multiplying a fraction and a whole number, such as  of 15 and  of 9.

By the end of this chapter, your student should feel confident with modeling division of fractions. Your student will also be able to divide a whole number by a unit fraction and a unit fraction by a whole number.

Enjoy dividing fractions with your student!

Contact me if you have any questions or need additional supports.

Week of 2/3 5th Grade Math - McGinnis

Greetings Families,

We just finished up Chapter 8, Adding and Subtracting Fractions with Mixed Numbers. If you see missing assignments your student can complete them at home on Big Ideas Online . If you see a grade that you want them to improve, complete the matching Homework & Practice sheet that they should be in their Friday Folder. Again, the Homework & Practice is not homework, but rather the opportunity for you to understand what they are learning in class, help them practice at home, and to improve their grade if they are still not "getting it."

In this next chapter, your student will learn how to apply whole number multiplication to fractions and mixed numbers. Your student will use visual fraction models to display the product of a whole number and a fraction, as well as the product of two fractions. They will also use rules to perform fraction multiplication. There are no new vocabulary terms for this chapter.

Help your student review and practice previously learned concepts to prepare for this chapter.

  • Allow your student to demonstrate his or her understanding of multiplication. Ask questions such as, “What does 3 5 mean?” Extend that meaning to fractions by asking, “What does   5 mean?”
  • Remind your student how visual models, such as tape diagrams, area models, and arrays, can be used to show multiplication. Provide grid paper and have your student use it to solve whole number multiplication problems.
  • Find various recipes that include fractional amounts. Ask your student how he or she would adjust the amounts for different serving sizes. Guide your student to see how fraction multiplication can be applied in real-world situations.

By the end of this chapter, your student should feel confident with multiplying fractions. Your student will be able to compare products of fractions and mixed numbers. Encourage your student to practice these skills in the real world, such as finding a fraction of a distance or a fraction of an amount of time.

Enjoy multiplying fractions with your student!

Week of January 21st - 24th

Greetings 5th Grade Math Families,
 
I sent the Volume 1 Workbook home with your student so you can see the work they've done and use it for practice. We're leaving decimals behind and moving onto Adding and Subtracting Fractions in Volume 2.
 
In this chapter, your student is adding and subtracting fractions and mixed numbers. The lessons address writing fractions in simplest form, estimating sums and differences of fractions, writing fractions using a common denominator, adding and subtracting fractions and mixed numbers with unlike denominators, and solving word problems involving fractions and mixed numbers. The vocabulary words for this chapter are: simplest form, common denominator, improper fraction, and proper fraction. You can use the activities below to help your student practice adding and subtracting fractions while reviewing measurement at the same time. Point out any time you use 
fractions and mixed numbers throughout the day, whether measuring ingredients for a recipe, putting fractions of a gallon of gasoline in the car, or finding the length of material needed for a project. Encourage your student to do the same. 
• Once you and your student have identified a fraction or mixed number, have 
your student estimate the fraction to the nearest whole or half. For example, 
say, “I need five-eighths of a yard of string to tie this package. About how much 
is that?” Help your student recognize that five-eighths is about one-half. 
• Ask your student to find a common denominator of two or more fractions. For 
example, point out that you need three-fourths of a cup of milk and one-half cup of flour for a recipe. Have your student find equivalent fractions that have a 
common denominator and ask him or her to explain how he or she found the 
common denominator. 
• Have your student add and subtract fractions in real-world situations. Say, “We had about three-eighths of a tank of gas in the car. I added about two-fifths of 
a tank. How much gas do we have now? What common denominator did you use to find the sum? How did you choose that denominator? Is there another 
denominator you could have used? What is that fraction in simplest form?” 
By the end of this chapter, your student should feel confident with the learning 
targets and success criteria on the next page. 
Have a great time adding and subtracting fractions!

Week of December 9th 5th Grade Math

Dear Family 5th Grade Math Families,

We completed long division and in this chapter, your student is learning about division of decimals. We will finish this before Winter Break but the grades will be posted in 3rd Quarter. The first lesson shows patterns for dividing by powers of 10. The next lesson uses compatible numbers to estimate quotients. Using models helps students to make sense of quotients involving decimals. Your student will learn how to place the decimal point in the quotient and how to work with zeros in the dividend. Finally, your student will solve multi-step word problems to apply what he or she has learned. 
 
There are many situations that you can use to help your student understand 
division of decimals. 
• Measure the length and width of a room in meters. Multiply to find the area. Give your student the area and the length of the room. Then ask, “What is the width, in meters?” Have your student first estimate the answer and then divide to find the actual answer. Ask, “Does your answer make sense, based on your estimate?” 
• Use a grocery receipt as an opportunity to divide decimals when you buy apples or some other food by the pound. Say, “We spent $3.12 on apples that cost $1.98 per pound. How many pounds of apples did we buy?” 
• Have your student find the unit price of an item. Say, “A 64-ounce bottle of juice costs $3.87. What is the unit price?” 
• Divide money equally among people. Choose an amount of money, such as $5.73. Ask, “Can you divide the money equally among 3 people? If so, how much would each person get?” 
By the end of this chapter, your student should feel confident with the learning targets and success criteria on the next page. Encourage your student to use and practice the skills of dividing decimals routinely. 
 
Have fun dividing decimals!
 
Just a reminder, the Homework & Practice sheets are a way for students to improve their grade with the corresponding lesson. It's not homework, but all students who have been getting support at home using these sheets have improved in the classroom. Our class is only 60 minutes long and the content is fast paced with a new lesson each day. Revisiting some lessons can help students build confidence and get clarity if they didn't score a 3 right away on the practice. I pull small groups and do my best to work with all my students, but the needs vary, and students move at different speeds. So all the support you can offer at home is appreciated. 
 
If you need more help accessing Big Ideas Online, don't hesitate to reach out to me by email. 

Week of 11/18 - 5th Grade Math

Greetings 5th Grade Math Families, 
The most historically challenging unit is here, Long Division. In this chapter, your student is learning strategies to understand dividing by one- and two-digit numbers. The lessons address estimating quotients using compatible numbers and using area models, partial quotients, and long division to divide with and without a remainder.
 
The vocabulary word for this chapter is inverse operations (describing the relationship between Multiplication and Division)
 
• Your student can practice dividing whole numbers while solving real-life sharing problems! Ask your student to divide a number of items equally among several people. Ask, “How many trading cards will each of 30 people get if they share 480 trading cards equally?” Encourage your student to explain more than one strategy for finding the answer. “How is 480 ÷ 30 related to 480 ÷ 3? 48 ÷ 3?” Have your student draw an area model and explain how it can be used to divide. “How is an area model related to partial quotients?” 
 
• Talk about items that come in cases with separate packages and a total that is a three- or four-digit number. Have your student write the total number of items 
per case. Then, use division to find the number of packages per case. For example, a case of rubber balls has a total of 108 balls that come in separate packages of 18. Ask, “What is the quotient of 108 ÷ 18? How can you estimate the first number of the quotient?” Continue by asking, “Can you find the number of packages in two cases? How many packages would there be in 2 cases of rubber balls with 6 balls in each package?” 
 
• Ask your student to think of a scenario where there is a three-digit number of chairs. Have your student roll a number cube to randomly generate the digits of such a number, and then generate a two-digit number of rows that will have an equal number of chairs. Then, have your student choose a strategy to divide. Have your student use estimation or multiplication to check the answer. By the end of this chapter, your student should feel confident with the learning targets and success criteria on the next page. Encourage your student to think of other contexts for dividing whole numbers, such as finding how many hours there are in a given number of minutes. 
 
Have a great time practicing division! With your support, this unit doesn't have to be as challenging as it as has been known to be. You'll see their Homework & Practice sheets coming home so that you can support their mastery and see how different lessons were taught to them. Please don't hesitate to reach out if you need support with the resource.
 
There are also skills practices on BigIdeasMath.com that they can be practicing if they did not do so well in previous units. 
 
Best Regards,
Mr. McGinnis

Week of October 28th - 5th Grade Math

Dear 5th Grade Math Families, 
We flew through Unit 4 without full mastery of multiplying multi-digit numbers (It was only 5 lessons). We will be revisiting this skill in Unit 5.
 
In this chapter, your student is multiplying decimals using models, place value, 
partial products, and the laws of multiplication. Your student will find products 
involving multiples of 10 and powers of 10. He or she will also learn to estimate 
products. Finally, he or she will solve word problems involving money. 
Some review words for this chapter are: base, decimal, exponent, and power. 
 
Here are some situations you can use to practice multiplying decimals together. 
• Take a walk outside with your student or use a fitness tracker. Make a 
plan to walk for 1 mile, and increase the amount by 0.1 mile each day for 
three days. Ask, “How would you find the distance you walk on the 
second day? the third day?” 
• Go grocery shopping. Find something with a dollars and cents cost of 
less than $10 and ask, “How much will 3 of these cost?” Find something 
that is sold by the pound and ask, “How much will 2 pounds cost? How 
much will 2.5 pounds cost?” Find something in the produce section that 
is sold by the pound. Have your student weigh it, and ask, “How much 
will this cost to buy?" 
• When you pull up to a pump to get gas for your car, have your student 
identify the price per gallon for the type of gas you use. Ask, “How 
much will it cost to buy 2 gallons of gas?” Determine the amount of gas 
you are going to buy. Then ask, “About how much will it cost to buy that 
many gallons of gas?” Compare the actual cost and the estimated cost.
 
By the end of this chapter, your student should feel confident with multiplying multi-digit numbers even in decimal format. 
Talk about the many types of real-life situations when multiplication of decimals is used. 
Happy multiplying!

Week of October 14th

Dear 5th Grade Math Family,

In this chapter, your student is learning about multiplication of whole numbers. Your student will begin by investigating multiplication patterns and estimating products. Then your student will multiply to find partial products, regroup when needed, and add partial products to find a product. The vocabulary words for this chapter are overestimate and underestimate.

There are many real-life situations that you can use to model multiplying whole numbers.

  • When you go to a theater, ask your student to estimate how many rows of seats and how many seats are in each row. Then ask, “How many seats are there in all?” If a movie theater is a multiplex, ask, “If each theater has the same number of seats, how many seats are in the multiplex?”
  • Grocery shopping provides another opportunity for your student to multiply whole numbers. When you see a display that has the same number of items in each row, ask, “How many items are in the display?” Encourage your student to multiply the number of items in each row by the number of rows to find the answer.
  • Going to a restaurant provides another opportunity to practice multiplying whole numbers with your student. If the restaurant has booths that seat four people, ask, “How many booths are there? How many people can sit in the booths?”

By the end of this chapter, your student should feel confident with the learning targets and success criteria. Encourage your student to think of other real-life situations to use multiplication of whole numbers, such as estimating the number of spaces in a parking lot.

Hope you enjoy your movie and dinner!
 
Best Regards,
Mr. McGinnis

Week of September 23 - 26

Greetings Math Families!
 
The end of the first quarter is here. Your child has completed three units of Math: Place Value Patterns to the Thousandths, Order of Operations, and Adding and Subtracting Decimals. 
 
Any Homework and Practice work that came home in Friday Folders can be kept for practice. If you would like to see the work your child has done and see the skills they can continue working on at home, have them log onto www.bigideasmath.com using their login and password. There, they can show you their tests and access resources to help them improve. 
 
We are wrapping up our Math Facts War Tournament this week, based on the card game War, where students simultaneously flip the top card over from an evenly split deck of 40 cards. The value of each card 1-10 (Ace as One) are the factors. The student who correctly says the product of those factors first wins the cards. In case of a tie, each player gets a card. The cards are counted when they run out to declare a winner. Please consider playing this game with them at home. 
 
Our next unit leans heavily on their math fact fluency, so the more familiar they are, the easier the process will be for the next unit.  
 
Thanks for partnering with me in building your child's mastery of skills in math.
 
Best Regards,
Mr. McGinnis

Math: Week of September 9th

Greetings 5th Grade Math Families,
 
We've wrapped up our second unit in math. You should be finding examples of the work they've done for the past couple of weeks. As said before, the Homework & Practice Sheets can be used to improve low grades for the corresponding lessons in Infinite Campus. Thank you for supporting their mastery of the content as we push forward into our next chapter of study, Adding and Subtracting Decimals
 
In this chapter, your student will learn to add and subtract decimals. Your 
student will use estimation to check that sums and differences of decimals are 
reasonable. 

There are many real-life situations that involve adding and subtracting 
decimals. 

• When balancing a checkbook, you need to know how to add and subtract 
decimals. Show your student your checkbook or a sample checkbook. 
Leave the balance column blank. Ask, “Do I add or subtract this entry 
to find the balance?” Then have your student find the sum or 
difference. 

• Go to the grocery store with your student and a small list of items to 
purchase. Have your student record the cost of each item on your list. 
Ask your student to estimate the total cost of the groceries and then 
find the exact cost. Next, tell your student that you want to remove an 
item from the list. Ask, “What is the new exact cost?” 

• The next time you are at a restaurant, ask your student to estimate 
the total cost of the meal before tax and tip. Then have your student 
find the total cost. Ask, “How close was your estimate?” Tell your 
student you have a coupon for $5 off the total. Ask, “What is the new 
total cost?” 

By the end of this chapter, your student should feel confident with the 
learning targets and success criteria. Encourage your student to think of 
other situations that involve adding and subtracting decimals, such as buying 
items from an online store. 

Enjoy grocery shopping and eating out!
 
Best Regards,
Travis McGinnis

Math: Week of August 26th

Greetings 5th Grade Math Families, 
 
We just finished up Unit One on Place Value. A sheet called Performance Task will be coming home in Friday Folders and can be used to improve their grade if brought back. You can see their grade in Infinite Campus and see their graded tests on Big Ideas Online.

In this next unit, your student is learning about number properties and order of 
operations. Your student will learn about the Commutative Property, 
Associative Property, Addition Property of Zero, Multiplication Properties of 
Zero and One, and Distributive Property. These properties are helpful in 
writing equivalent numerical expressions. The vocabulary terms for the chapter 
are: evaluate, numerical expression, and order of operations
 
Numerical expressions can be evaluated using a set of rules known as the order of operations. These rules are: 
1. Perform operations in grouping symbols. 
2. Multiply and divide from left to right. 
3. Add and subtract from left to right. 

Your student will write verbal statements as numerical expressions. Your 
student will also interpret the meaning of numerical expressions. 
 
Help your student practice these skills using real-life situations. 
• Have your student find ticket prices for different events in your area. 
The ticket prices should have multiple prices (e.g., adult/child prices, 
sections with different pricing). Have your student write an expression 
to represent the cost for your family to attend the different events. 
Create additional scenarios by having your student invite different 
numbers of friends or by changing the prices. 
 
By the end of this chapter, your student should feel confident with number 
properties. Your student will also have an understanding of evaluating numerical expressions using the order of operations and writing numerical expressions. 
Have a great time working with numerical expressions!
 
And don't forget, the Homework & Practice sheets coming home in Friday Folders are a way for students to improve their classroom grade for that lesson. I end the lessons with a short Online Practice to help me measure if they understood the lesson or not. It's not homework. It's not a separate assignment, it's mainly a way to communicate to you what they are learning and giving you an opportunity to help them improve if it's still challenging after the lesson.
 
Best Regards,
 
Mr. McGinnis

Unit 1 Math UPDATE 5th Grade

Greetings 5th Grade Families,
 
Just a reminder that all the math titled "Homework/Practice" that are coming home in Friday Folders are NOT homework, but it they ARE practice and an OPPORTUNITY to IMPROVE a low grade. 
 
In Infinite Campus you'll find grades for each lesson. This week, lessons 1.3-1.7 are coming home. We'll be moving on from Unit 1 next week and 1.7 Rounding Decimals was a challenge for many. I don't want to move on without their understanding the content, so I'm inviting you to partner with me in supporting your student in skills they have not mastered.
 
Any Math Sheets that come back to me next week I will check for accuracy and update their grade accordingly. Please email me if you need any additional support. 
 
Best Regards,
Mr. McGinnis

Math: (Not) Homework & Practice Sheets

Greetings 5th Grade Math Families!
 
You will find "Homework and Practice" sheets in your child's Friday Folder. 
 
They are not Homework assignments.
 
What are they for then? Two things; 1) The sheets communicate to you what your child is learning in Math that week and give you an opportunity to check their understanding of the concepts. 2) If you go into Infinite Campus and see a grade of 2 or less for that lesson, they have the opportunity to improve that grade to a 3 if they bring the Homework & Practice sheet back to me with accurate answers. 
 
Again, this is not homework. They do not have to do it or return it unless you want them to practice and if you want them to improve a score that they received for that lesson which can be found in Infinite Campus.
 
Best Regards,
Mr. McGinnis